Wypadki w branży automotive

Choć na terenie fabryk samochodów wprowadzane są wysoce wyspecjalizowane procedury bezpieczeństwa, to i tak na ich terenie dochodzi do dużej liczby wypadków. W dużej mierze nie są to wypadki śmiertelne. Mimo to warto się przed nimi zabezpieczyć, aby uniknąć wielodniowego postoju linii produkcyjnej.

Najczęstsze przyczyny wypadków w branży samochodowej obejmują upadki z wysokości, poślizgnięcia i potknięcia, czy kontuzje wynikające z dźwigania przedmiotów. Jednakże już na 4 miejscu plasują się wypadki z udziałem maszyn: wciągnięcie ręki lub odzieży, a także uderzenia przez roboty. Nietrudno wyobrazić sobie, że skutki spotkania z maszyną bywają śmiertelne.

Pomimo wszelkich starań, nieszczęśliwe wypadki w przemyśle nadal są nieuniknione. Przekonał się o tym nie tylko Volkswagen, ale także inni wielcy gracze rynku automotive.

Jak Thermosafety może chronić życie i zdrowie pracowników firm z branży automotive?

Śmiertelny wypadek w fabryce części samochodowych w Cusseta, USA, 2017 rok

Pracowniczka fabryki próbowała samodzielnie naprawić jedną z maszyn. Przez awarię linia montażowa zatrzymała się. Aby usunąć powodującą zatrzymanie usterkę czujnika i uruchomić linię, kobieta weszła do celi robotycznej wraz z trzema innymi pracownikami. W wyniku nagłego uruchomienia robota i przebywania w strefie niebezpiecznej, została zmiażdżona.

Maszyna nie została odpowiednio zabezpieczona oraz nie użyto procedury LOTO.

Jak w tej sytuacji mogło pomóc Thermosafety?

Po wykryciu człowieka w strefie zagrożenia, system zatrzymałby robota lub spowolnił jego operację. Dzięki temu kobieta mogłaby bezpiecznie opuścić strefę zagrożenia. [źródło]

Śmiertelny wypadek w fabryce samochodów w Detroit, USA, 2015 rok

Pracownik został zmiażdżony podczas konserwacji prasy filtracyjnej. Ponieważ pracował sam, nie było świadków zaistniałej sytuacji. Konieczność prowadzenia dochodzenia sparaliżowała pracę fabryki.

Jak w tej sytuacji mogło pomóc Thermosafety?

Thermosafety, ze względu na swoją specyfikę działania, zatrzymałoby działanie prasy przed dojściem do wypadku. Bez względu na to, czy maszyna została uruchomiona przypadkowo lub nie została wyłączona, system zatrzymałby jej pracę w momencie, kiedy człowiek znalazłby się w strefie zagrożenia. Ponadto Thermosafety pozwala na rejestrację zdarzeń, co dostarczyłoby badającym sprawę wypadku materiału dowodowego i skróciło czas przestoju. [źródło]

Śmiertelny wypadek w fabryce części samochodowych w Manesar, Indie, 2015 rok

Robot spawający zablokował się podczas wykonywania jednej z zaprogramowanych czynności. Aby go ponownie uruchomić, jeden z pracowników próbował poprawić metalową płytkę, która spowodowała zatrzymanie robota. Gdy tylko to uczynił, robot rozpoczął wykonywanie swoich zadań. Ponieważ pracownik stał w miejscu spawania, ramię robotyczne śmiertelnie go raniło i raziło prądem.

Jak w tej sytuacji mogło pomóc Thermosafety?

Przebywanie człowieka w strefie zagrożenia lub strefie zakazanej uniemożliwiłoby uruchomienie podłączonego do systemu robota. Pracownik, po usunięciu blokującej maszynę płytki, mógłby bezpiecznie opuścić celę spawalniczą. [źródło]

Śmiertelny wypadek w fabryce części samochodowych w Ellesmere Port, Wielka Brytania, 2010 rok

Elektryk wszedł do wnętrza jednej z maszyn w celu odblokowania taśmy transportowej na linii lakierniczej. Ponieważ zasilanie było nadal włączone, po odblokowaniu maszyna ruszyła i zgniotła mężczyznę.

Choć maszyna oryginalnie posiadała dwa systemy zapewniające bezpieczeństwo, finalnie z powodu częstych blokad taśmy transportowej, wykonano obejście.

Jak w tej sytuacji mogło pomóc Thermosafety?

Thermosafety zatrzymałoby pracę maszyny i nie pozwoliło na jej uruchomienie, dopóki pracownik nie opuściłby wnętrza maszyny. [źródło]

Baza wiedzy