Geneza inteligentnego systemu bezpieczeństwa Thermosafety

Najlepsze produkty powstają wtedy, kiedy zauważamy potrzebę wymagającą zaspokojenia. Jest to uniwersalne założenie sprawdzające się w każdej dziedzinie życia. Stworzone w ten sposób rozwiązania potrafią przynieść światu rewolucję, jakiej potrzebował. Wierzymy, że takim rozwiązaniem jest też Thermosafety.
Moduł wizyjny inteligentnego systemu bezpieczeństwa Thermosafety

Pomysł, który zrodził się na hali produkcyjnej

Można powiedzieć, że matką Thermosafety jest hala produkcyjna, a ojcem zespół doświadczonych inżynierów. Podczas tworzenia maszyny przez Unitem Machines, a dokładniej wyrówniarki do płyt wiórowych, natrafiliśmy na nie lada przeszkodę. Okazało się, że nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć pracownika podczas pracy tej maszyny.

Tradycyjne sposoby zapewniania bezpieczeństwa na linii produkcyjnej znacząco utrudniały proces produkcyjny, uniemożliwiały go lub czyniły niewydajnym. Ponieważ płyty w maszynie umieszczane były ręcznie, potrzebowaliśmy rozwiązania, które zatrzyma maszynę wyłącznie wtedy, kiedy człowiek będzie znajdował się w obszarze pracy wyrówniarki. Żaden system bezpieczeństwa nie spełniał naszych wymagań:

  • maty mogły włączyć zatrzymanie maszyny, jeśli spadłaby na nie płyta;
  • wygrodzenia mogły doprowadzić do wypadku z udziałem operatora niosącego płyty;
  • systemy wizyjne, laserowe i radiowe wykrywały poruszający się obiekt, czyli człowieka z płytami, i zatrzymywały całe urządzenie.

Tym samym, jedynym, co nam pozostało, było stworzenie własnego, dedykowanego systemu bezpieczeństwa.

Business case

Aby nie tracić czasu na tworzenie produktu, który nie przydałby się na rynku, zaczęliśmy od badań zapotrzebowania rynkowego i przeglądu dostępnych rozwiązań. Szczególnie dwa przykuły naszą uwagę: Veo Freemove oraz Inxpect. Niestety, choć są zaawansowanymi urządzeniami, to dalej nie spełniały wymagań, jakie stawiała przed nami wyrówniarka płyt wiórowych oraz wiele innych maszyn o podobnych uwarunkowaniach.

Posiadłszy dane, podjęliśmy decyzję o powołaniu projektu technologicznego, który zajmie się stworzeniem nowoczesnego systemu bezpieczeństwa. Po szczegółowej analizie zdecydowaliśmy się na użycie AI oraz fuzji modalności, w tym termowizji. Stąd wzięła się też nazwa systemu: Thermosafety. Od dopracowanej idei do ostatecznego rozpoczęcia prac dzielił nas zaledwie jeden krok – zebranie odpowiedniego zespołu.

Nasz zespół specjalistów

Wymagania projektu były wysokie. Na szczęście udało nam się znaleźć odpowiednie osoby do wykonania zadania: doświadczonych i wykwalifikowanych inżynierów światowej klasy!

Zbigniew Kulas - naukowiec zajmujący się uczeniem maszynowym

Zbigniew Kulas, dr inż.

Naukowiec zajmujący się uczeniem maszynowym. Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Autor i współautor publikacji z zakresu zastosowania uczenia maszynowego i metod statystycznych do analizy i klasyfikacji obrazów medycznych. Współautor trzech patentów.

Marcin Majak - specjalista ds. wizji komputerowej

Marcin Majak, dr inż.

Specjalista ds. wizji komputerowej. Absolwent Politechniki Wrocławskiej. Specjalizuje się także w algorytmach uczenia głębokiego. Autor i współautor kilkudziesięciu publikacji naukowych, patentów i wzorów przemysłowych.

Wojciech Macherzyński - inżynier mikroelektronik

Wojciech Macherzyński, dr inż.

Inżynier mikroelektronik. Pracownik Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej. Współautor ponad 90 publikacji naukowych z zakresu mikroelektroniki i technologii półprzewodnikowych.

Michał Rewak

Starszy inżynier ds. wizji komputerowej. Programista systemów wbudowanych i elektronik. Twórca autorskich rozwiązań w automatach vendingowych.

Rafał Florczak

Starszy inżynier ds. wizji komputerowej. Programista z wieloletnim doświadczeniem i absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego.

Prace projektowe

  • Zdobycie finansowania z NCBiR w wysokości 10 mln PLN

  • Prace R&D

  • Stworzenie prototypu przedprodukcyjnego

  • Wdrożenie produkcji w Unitem Sp. z o.o.

  • Rozpoczęcie procesu certyfikacji

Nasza dalsza droga

W najbliższych planach mamy opracowanie wersji systemu Thermosafety 1.0 oraz architektury w układzie wiele głowic jedna jednostka obliczeniowa. Finałem naszych działań będzie certyfikacja do PLd Kat. 3, SIL 2. Przyszłość Thermosafety jest kolorowa, tak jak jej obudowa. Mamy nadzieję, że dzięki naszym staraniom każdy pracownik będzie czuł się bezpiecznie podczas pracy na linii produkcyjnej, nie tylko ten korzystający z naszej wyrówniarki do płyt wiórowych.

O postępach naszych planów będziemy na bieżąco informować w Newsletterze. Zatem zapraszamy do zapisu.

Baza wiedzy